گزارش كارآموزی عمران - پروژه ساختمانی 110 واحدی

فهرست مطالب عنوان صفحه سپاسگزاری 1 مقدمه 2 معرفی پروژه 3 مطالعات ژئوتكنیك 3 فونداسیون پروژه 4 آب پاشی روی بتن مگر 6 طرح اختلاط و بتن ریزی 6 ویبره 8 عمل آوری و نگزارش كارآموزی عمران - پروژه ساختمانی 110 واحدی|40109548|k-status|كارآموزی عمران پروژه ساختمانی 110 واحدی,مطالعات ژئوتکنیک ,میلگردهای تقویتی
دوست گرامی،در این پست توضیحات در مورد گزارش كارآموزی عمران - پروژه ساختمانی 110 واحدیرا مشاهده می نمایید .

فهرست مطالب

عنوان صفحه

سپاسگزاری 1

مقدمه 2

معرفی پروژه 3

مطالعات ژئوتكنیك 3

فونداسیون پروژه 4

آب پاشی روی بتن مگر 6

طرح اختلاط و بتن ریزی 6

ویبره 8

عمل آوری و نگه داری بتن 10

ستون 10

تیرها 13

ژوئن 16

میلگردهای تقویتی 16

اجرای كنسول(Slab ) 16

بتن ریزی 17

اجرای پله 18

آجر چینی 19

دیوار دو جداره 20

نعل درگاه 20

سقف كاذب 21

تاسیسات 22

مطالعات ژئوتكنیك 23

اهداف و كاربردمطالعات ژئوتكنیك 24

هدف از تست های آزمایشگاهی 24

شناسایی ساده خاك 24

نمونه گیری 26

آزمایش نفوذ استاندارد (SPT ) 27

آزمایشهای خاك 29

حدود اتربرگ 29

الف) تعیین حد روانی خاك(Liquid-limit ) 29

ب) تعیین حدخمیری خاك 30

آزمایش دانه بندی خاك 31

الف ) دانه بندی توسط الك 32

ب) هیدرومتری( رسوب سنجی ،ته نشینی مواد) 33

آزمایش چگالی خاك(gs ) 34

آزمایش تك محوری 34

آزمایش برش مستقیم 37

سپاسگزاری :

با نام و یاد خداوند متعال كه در تمام مراحل زندگی پشتیبان من بوده است ، امیدوارم تلاش و كوشش همه دانش پژوهان ، گامی موثر در راه پیشرفت و ارتقاء علم و دانش و آبادانی این مرز و بوم باشد .

در این جا لازم می دانم كه از استاد ارجمند جناب آقای دكتر رعیتی و جناب آقای دكتر
شوش پاشا مدیر محترم شركت خانه عمران ، به خاطر همه راهنماییها و لطف و عنایتی كه در این مدت به بنده داشته اند صمیمانه تشكر وقدردانی نمایم .

ضمن تشكر ازمسئولین محترم سازمان همیاری شهرداریهای استان مازندران ، علی الخصوص جناب آقای مهندس اسلامی كه زحمات زیادی برای آموزش هر چه بهتر اینجانب كشیده اند.

مقدمه :

وجودمسكن و سرپناه مهمترین ركن اساسی هر جامعه بشری می باشد ، امروزه رشد چشمگیری در ساخت و ساز در شهرها می بینیم .

آیا این ساخت و سازها همگی اصولی می باشند وا گر ساختمانی اصولی بنا نشود چه در اثر یك حادثه طبیعی و یا غیر طبیعی ، خسارت های جانی ومالی در پی خواهدداشت .

درمحیطهای آكادمیك همچون دانشگاه بیشتر به بررسی مسائل تئوریك می پردازند و لی در اجرا وعمل مسائل مختلف و متفاوتی مطرح است .

دوره كارآموزی فرصت مناسبی برای بكار گیری آموخته های تئوری در اجرای آشنایی و كسب تجربه می باشد .

معرفی پروژه :

پروژه ساختمانی 110 واحدی سازمان همیاری شهرداریهای استان مازندران :

این واحدهای مسكونی درحال ساخت ، واقع در كمربندی امیركلا جنب ام ارآی بوده و شامل 2 بلوك شمالی و جنوبی در ساختمان های 7 طبقه در زمینی به مساحت 5400 متر مربع شروع به ساخت شده است.

البته 50 درصد( 2700 مترمربع ) از این زمین به احداث بنا اختصاص داده شده است .

این مجتمع بزرگ مسكونی دارای چندین فروشگاه وبانك و امكانات رفاهی دیگر بوده و یك لابی و سالن اجتماعات نیز برای این طرح در نظر گرفته شده است .

مطالعات ژئوتكنیك :

در ابتدا پس از پاكسازی زمین محل احداث ساختمان و تعیین بر پروژه محل گودبرداری را با رنگ ریزی مشخص می نمایند . سپس شروع به گودبرداری كرده وتا ارتفاع مورد نظر خاكبرداری می نمایند .

در این پروژه طبق آیین نامه مطالعات ژئوتكنیك انجام گرفته و پس از بررسی خاك محل و سطح نوسانات آب زیر زمینی ، نظر بر این قرار گرفت كه برای كاهش سطح آب زیر زمینی از چاه های زهكش استفاده نمایید كه در زیر فونداسیون این ساختمان ها چاه هایی به قطر 25 سانتی متر حفر شده است و در درون آن ها از سنگ های درشت دانه و مخلوط استفاده شده و سپس بر روی این چاه ها یك فیلتر ماسه تهیه شده و سپس بتن مگر را بر روی آن می ریزند .

هرگاه فشار آب منفذی و سطح آب زیر زمینی دچار افزایش گردیده بوسیله این چاه ها فشار را كاهش داده و آب را در كناره های ساختمان به سمت بیرون هدایت نمود.

فونداسیون پروژه:

سیستم پی این سازه به صورت پی نواری بوده و ارتفاع پی این پروژه 80سانتی متر
می باشد . پس از اتمام گودبرداری بوسیله رنگ ریزی محل قرار گیری بلوك های ساختمانی مشخص می شود . برای جلوگیری از ریزش خاك اطراف پی و قالب بندی پی ، از بلوك چینی استفاده شده است . برای این كه بلوك های سیمانی در یك راستای موازی و یا در راستای رنگ ریخته شده قرار بگیرند و بوسیله ریسمان كار آن ها راتنظیم می كنند پس از دیورا چینی حد فاصل قسمت هایی كه نیاز به بتن ریزی داشته به اتمام رسید . پس از پاكسازی محل ، شروع به ریختن بتن مگر ( بتن نظافت ) می كنند این بتن ریخته شده در كف پی بتنی است با عیار سیمان پایین ( عیار kg/m3 150) كه جهت تراز بندی كف پی و همچنین محافظت بتن پی از رطوبت و جلوگیری ازتماس مستقیم فونداسیون با خاك استفاده می گردد .و ضخامت آن 10 سانتی متر می باشد . طبق نظر مشاوره و طراح از میلگردهای مختلف استفاده شده است . این میلگردها در دوشبكه اجرا شده و برای حفظ پوشش میلگردهای شبكه پایینی آجرهایی را در زیر میلگرد قرار می دهند ؛ طول میلگرد بعد ازخم باید بسته به نوع خم تقریبا 12 برابر قطر میلگرد باشد وبرای قطع كردن میلگرد ها از دستگاه برش وبرای خم كردن میلگرد ها از یك دستگاه كه از یك پروفیل و دو میلگرد قوسی تشكیل شده بود ویا دستگاه خاموت زن استفاده شده است .

برای حفظ ارتفاع پی و اجرایی میلگردهای بالایی از یك سری میلگردهای خم شده به عنوان خرك استفاده می شود و خرك ها توسط سیم آرماتور به شبكه میلگردهای پایینی و بالایی بسته می شود.

از روی نقشه محل یكی از ستون ها را مشخص می كنند و میلگردهای مربوط به ریشه ستون را در بین میلگردهای پی قرار داده و انتهای آن را خم می زنند . برای این كه ستون در راستای مستقیم قرار گیرد آن را طبق رابطه فیثاغوریث گونیا می كنند و ستون بعدی را اجرا می كنند . برای این كه ستون ها د رآكس تا آكس یكدیگر قرار گیرند توسط ریسمان كار آن را در یك راستا قرار می دهند وقتی كه ریشه ای تمام ستون ها در پی قرار داده شده و كار میلگرد گذاری به اتمام رسید . حال نوبت به ریختن بتن در پی می باشد . اما باید قبل از بتن ریزی كنترل آكس ها و كنترل طول خم و نوع خم میلگردها كه طول خم باید طبق آیین نامه آبا ، بسته به نوع خم تقریبا 12 برابر قطر میلگردها باشد و بیرون ریختن نخاله ها از داخل فونداسیون كه این كنترل باید قبل از بستن میلگردهای پی صورت گیرد ولی ممكن است كه درحین یافتن میلگرد ، نخاله ها و زباله هایی وارد فونداسوین می شود كه حتما باید خارج گردد چون اگر در حین بتن ریزی با بتن درگیر شود ایجاد فضای حالی در بتن شده و كاهش مقاومت بتن را به همراه خواهد داشت كه این موارد بایدكنترل شود.

آب پاشی روی بتن مگر :

مقاومت بتن مگر در فونداسیون زیادچشمگیر نمی باشد بلكه برای جلوگیری تماس پی باخاك بستر می باشد . ولی لازم است كه بتن مگر را آب پاشی كنیم زیرا آب موجود در بتن مگر توسط خاك بستر زیر آن جذب می شود و ممكن است باعث آسیب به آن بشود و یا موجب ترك وایجاد درز شود . به همین منظور با آب پاشی ، آب مورد نظر بتن را تامین می نماییم .

طرح اختلاط و بتن ریزی :

طرح اختلاط بتن به نسبت های اجزای بتن ، سیمان و آب و شن وماسه مربوط بوده تا طبق نظر طراح به مقاومت موردنظر بتن ( FC ) دست یابیم . این مصالح را با هم تركیب
می كنیم در این پروژه طرح اختلاط به این گونه كه در خلاطه متوسط ، 2 فرغون ماسه شسته و 1 فرغون شن یا درشت دانه و 1 فرغون سیمان و 3 تا 4 سطل آب ریخته شده و در زمان 2 تا 5/1 دقیقه با هم مخلوط می شوند . در هنگام بتن ریزی به صورت اتفاقی نمونه گیری می شود .و 5 نمونه موردنظر را تهیه كرده و پس از یك روز قالب های آن را باز می كنیم . بهتر است كه قبل از نمونه گیری قالب را به خوبی چرب نموده تا در هنگام باز كردن نمونه آسیب نبیند ؛ سپس نمونه را در درون حوض آب قرار داده و در زمان 7 الی 28 روزه زیر جك قرار می دهیم و مقاومت آن ها را گزارش می كنیم .

امروزه صاحبنظران علم عمران معتقدند كه هرچه مقدار درشت دانه بیشتر باشد می توان به مقاومت بیشتری دست یافت . زیرا این سنگ ها به طور ذاتی دارای مقاومت بالایی بوده و وقتی با سایر مصالح تركیب می شود باعث بالا رفتن مقاومت بتن می شود. رعایت نسبت آب به سیمان هم بسیار حائز اهمیت می باشد چه بسا در ساختماهایی كه در هر مترمكعب از عیار سیمان 600 استفاده كرده اند ولی به علت روانی زیاد بتن نتوانسته اند به مقاومت مورد نظر دست یابند. اسلامپ بتن نباید آنقدر سفت باشدكه نتواند به خوبی در بین
میلگرد ها حركت كند و نتواند خلل و فرج های آن را پر كند و نه آنقدر روان باشد كه مقاومت خود را از دست بدهد بهتر است نسبت آب به سیمان بین 5/0 تا 6/0 باشد.

پس از آماده سازی بتن مورد نظر با رعایت تمامی ضوابط ، حال موقع ریختن بتن در فونداسیون می باشد .

بهتر است كه بتن ریزی ازقسمت انتهای كار آغاز شود و به سمت ابتدا سوق داده شود . بتن آماده شده توسط چرخ دستی از خلاصه حمل شده و از روی تخته های گذاشته شده از روی مسیرعبور كرده و بتن درمحل موردنظر ریخته می شود پوشش بتن بر روی فونداسیون به اندازه 5 سانتیمتر می باشد .

ارتفاع بتن ریزی در پی ها نباید بیش از 1 متر باشد ، بتن ریزی درلایه های 30 سانتی متر ریخته می شود و پس از ویبره كردن هر لایه ، لایه بعدی ریخته می شود ، ویبره باید به صورت عمودی در بتن قرار گیرد وزمان آن باید به گونه ای باشد تا در غیاب بتن را به سمت بالا نیاورد . زمان مناسب آن 3 الی 4 ثانیه می باشد . قطر سر ویبره دربتن ریزی پی وستون بزرگتر از بتن ریزی دردال و تیرها می باشد . اختلاف محل بتن ریزی در هنگام بتن ریزی نباید به گونه ای باشد تا دانه های بتن از هم دیگر جدا شوند .

ویبره :

ویبره مناسب باعث ایجاد خارج شدن هوا در بتن و نزدیك كردن ذرات و مصالح به یكدیگر می باشد . كه این هوا به صورت حباب خارج می گردد . به ازای هر 1% هوای محبوس مقاومت بتن را در 5 تا 6% كاهش می دهد .

وجود هو.ا در بتن موجب كاهش درام بتن شده و پس از مدتی به خاطر تبخیر این هوا باعث ایجاد تخلخل در بتن می شود و علاوه بر آن پیوستگی بتن و وفولاد به خوبی به وجود نمی آید .

و گاهی همین حباب های هوا باعث ایجادترك ها روی سطح بتن می شود.

ویبره از یك خرطوم ویا سر مرتعش كننده كه به یك موتور اتصال دارد و با ایجاد ارزش سبب تراكم بتن می شود ، قطر سر ویبره ها بر اساس نوع كاربری آن ها متفاوت می باشد .

نكاتی كه باید در هنگام ویبره رعایت گردد به شرح زیر می باشد :

1- سر ویبره باید به صورت عمودی در داخل بتن قرار بگیرد.

2- مدت زمان ویبره بایدبه گونه ای باشد كه به محض مشاهده حباب هوا روی سطح بتن ، ویبره متوقف گردد و ویبره نباید به گونه ای باشد كه شیره بتن روی سطح آن انتقال یابد

3- در هنگام ویبره كردن به هیچ وجه سر ویبره نباید به میلگرد ها ضربه بزند ، زیرا ممكن است باعث جابجایی میلگردها در محل اصلی خود شود ودر اثر ضربه ممكن است ریز دانه و دو غاب دراطراف میلگردها تجمع شود و درشت دانه ها در اطراف آن پراكنده شود كه این امر باعث كاهش مقاومت بتن در اطراف میلگردها می شود . به علت مشكلات اجرایی نمی توان از ابتدا تا انتهای كار را بتن ریزی مداوم انجام داد و به همین علت سطح مورد نظر را تقسیم بندی می كنیم . در زهای ایجاد شده باید مستقیم باشد و نباید به صورت شیب دار اجرا شود چون المان های برش به صورت 45 درجه قرار دارند وحدالمكان نزدیك ستون ها این درزها قرار نگیرد زیرا باعث ضعف مقاومتی می شود.

بهتر است قبل از بتن ریزی بر روی بلوك ها از نایلون استفاده شود تا بتن از قالب یا دیوار بیرون نزند و با خاك كناره دیوار در گیر نشود . پس از اتمام بتن ریزی در هر مرحله بوسیله ماله سطح صاف و صیقلی را ایجاد مینماییم .

عمل آوری و نگه داری بتن :

برای دستیابی به بتن با كیفیت خوب باید اقداماتی از قبیل مراقبت و نگهداری بتن انجام گیرد كه می تو.ان بوسیله كنترل دمای بتن و آب مورد نیاز بتن به مقاومت مورد نظر دست یافت .

به علت عمل هیدارسیون در تركیب آب با سیمان و افزایش دما ، بتن مقدار زیادی از آب خود را از دست می دهد و به همین دلیل در این پروژه با آب پاشی بر روی سطح بتن ، بتن راعمل آوری می كردند ، البته زمان نگه د اری بسته به نوع سیمان داردكه برای سیمان تیپ (I ) طبق آیین نامه ACI 7 روز می باشد .

ستون :

ستون عضوی عمودی است كه بارهای تیرها و كف ها را به پی منتقل می كند و عضو فشاری محسوب می شود ،همان طور كه بتن از مقاومت فشاری بسیار بالایی برخوردار است .

اما اگر تنش ناشی از بارگذاری از حد مقاومت فشاری بتن تجاوز كند ، احتیاج به میلگردگذاری ستون دارد وبرای جلوگیری از كمانش آرماتورهای طولی از خاموت های فولادی در ستون استفاده می كنیم ولی نباید قطر آن ها كمتر از 6 میلی متر باشد . ولی در مقاطع مربع و مربع مستطیل حداقل قطر میلگرد اصلی 14میلیمتر و قطر خاموت حداقل 8 میلیمتر می باشد . حداقل طول میلگرد در پی باید برابر یا 60 سانتر متر باشد و همچنین طول میلگرد وانتظار در طبقات باید یا 50 سانتی متر باشد .

میلگردهای انتظار ستون كه از پی بیرون زده را بایدتوسط 4 عدد میلگرد به طول 44 سانتی متر چون ابعاد ستون می باشد بسته كه به این میلگرد ها رامكا می گویند .

رامكا برای كنترل آكس ستون ها و كمك به بستن قالب ها می نماید و جهت حفظ پوشش بتن بر روی میگرد نیز می باشد . این نكته را باید درنظر داشت كه آرماتورهای طولی باید در راستای آرماتورهای انتظار باشد و زاویه ای انحراف میلگردهای وصله در ستون ها برابر می باشد .

حال خاموت های ستون رادر فواصل مورد نظر قرار میدهیم . باید توجه داشت در نواحی كه احتیاج به ایجاد ریشه های پاگرد در ستون می باشد آن ها را در ستون تعبیه نماییم .

بعد از آن قالب های چوبی رادر اطراف میلگردها قرار می دهیم و پشت بندها را با میخ به قالب متصل می كنیم . پشت بندها بدنه ای قالب جلوگیری میكند وسپس قالب راشاقول می كنیم به وسیله یك ریسمان كار دو عدد چوب هم اندازه ستون را شاقول می نماییم ، این گونه كه یك چوب را به صورت افقی در قسمت بالایی قالب و دیگری را در قسمت پایینی قالب قرار می دهیم . بعد از آن ریسمان كار را از چوب بالایی رهامی كنیم انتهای شاقول باید دقیقا به چوب پایینی برسد ، برای این یك سطح ترازی ایجاد كنیم و ارتفاع تمامی ستون از كف تمام شده یكسان باشد از شیلنگ تراز استفاده می نماییم .

به طوری كه ارتفاع كف تمام شده روی ستون 90 سانتیمتر بوده ما به صورت مبنا از یك ستون 90 سانتی متر بالا آمده و توسط گچ آن نقطه را علامت می زنیم بوسیله یك شیلنگ پلاستیكی سفید رنگ كه در آن آب قرار دارد در یك سطح افقی در آن ستون به سكون در امد توسط گچ علامت می زنیم و این كد ارتفاعی مبنا هر یك از ستون های بنا شده و از آن ارتفاع به بعد ستون را اجرا می كنیم . برای حفظ شاقولی ستون و جلوگیری از پیچش آن از شمع های چوبی به صورت مورب استفاده شده و در زیر شمع ها گوه قرار میگیرد . اكنون ستون آماده بتن ریزی می باشد و بتن آماده شده توسط خلاطه را با سطل وارد ستون می كنند .

زمان قالب برداری ستون ها 24 ساعت تا 48 ساعت بسته به شرایط جوی ومحیطی باز كرده وبرای عمل آوری بتن ستون و افزایش مقاومت آن طی 7 روز متوالی آن را آب پاشی می نمایند و برای حفظ رطوبت آن در تابستان آن را گونی پیچ می نمایند . سر ستون ها برای اجرای سقف درطبقات برابر یا 50 سانتی متر می باشد .

تیرها :

تیرها در ساختمان به دو دسته تقسیم می شوند :

1- تیرهای اصلی 2- تیرهای فرعی .

تیرهای اصلی در ساختمان بارهای تیرچه و بار سقف ساختمان راتحمل كرده وآن را به ستون منتقل میكنند . ارتفاع تیر ممكن است از ابعاد ستون بیشتر شود كه طبق نظر طراح می باشد ولی عرض تیر با عرض ستون برابر باشد .

میلگردهای تیر از ستون عبور میكند ؛ بسته به اندازه طول دهانه میلگردهای طولی تیر را برش می د هند و طبق نظر طراح میلگردهای كششی وفشاری و تقویتی را در بالا و پایین تیر قرار می دهند وسپس این میلگردها بر روی ستون قرار می گیرد . میلگردهای بالایی وپایینی را طبق ارتفاع تیر به وسیله خاموت وسیم آرماتور به هم می بندند و خاموت علاوه بر نگه داشتن میلگردها برای جلوگیری از برش در تیرها مورد استفاده قرار می گیرد و در نزدیكی سر ستون ها ( تكیه گاه ) چون نیروی برشی ماكزیمم می باشد ، فاصله خاموت ها كمتر از سایر نقاط درنظر گرفته می شود و در نزدیك سر ستون ها قسمت بالایی تیر از میلگردهای تقویتی استفاده می شود چون در نزدیك تكیه گاه تحت ممان منفی بوده و در وسط تیرها در قسمت پایینی تیر از میلگرد تقویتی استفاده می شود وچون وسط دهانه تحت ممان مثبت می باشد . پس از بافتن كامل تیر نوبت قالب گذاری می باشد برای این كار دو عدد پروفیل قوطی در دو طرف ستون می بندیم و از این دو قوطی برای تكیه گاه قالب وتنظیم كف قالب استفاده می كنیم ، این دو پروفیل باید كاملا تراز باشد واین كار باتراز و ریسمان كار صورت می گیرد . سپس قالب چوبی كف تیر را روی پروفیل قوطی قرارداده و با حفظ ارتفاع تیر از كف قالب برای پوشش بتن در زیر قالب ( زیر پروفیل قوطی ) از شمع های به عنوان نگه دارنده قالب استفاده شود تا بعد از بتن ریزی قالب ها ریزش نكند و یا تراز قالب به هم نخورد . فاصله شمع ها از یكدیگر را می توان 1 تا 20/1 سانتی متر در نظر گرفت و لی اگر پروفیل قوطی ازنگه دارنده استفاده نشود و طول دهانه هم زیاد باشد فاصله شمع ها را بین 70 تا 80 سانتی متر در نظر گرفت.