دانلود پاورپوینت آشنایی با استان کردستان

فهرست مطالب مقدمه تاریخچه استان کردستان موقعیتجغرافیاییکردستان آب و هوای کردستان رودها و کوههایکردستان فرهنگکردستان جاذبههای طبیعی و تاریخیکردستان صنایع دستی و دانلود پاورپوینت آشنایی با استان کردستان|40280247|k-status|استان کردستان,جاذبه های طبیعی و تاریخی کردستان,صنایع دستی و سوغات کردستان,وضعیت کشاورزی و دامپروری استان کردستان,وضعیت صنعتی و اقتصادی کردستان,دانشگاههای استان کردستان
دوست گرامی،در این پست توضیحات در مورد دانلود پاورپوینت آشنایی با استان کردستانرا مشاهده می نمایید .

فهرست مطالب

مقدمه

تاریخچه استان کردستان

موقعیتجغرافیاییکردستان

آب و هوای کردستان

رودها و کوههایکردستان

فرهنگکردستان

جاذبههای طبیعی و تاریخیکردستان

صنایع دستی و سوغاتکردستان

وضعیتکشاورزی و دامپروری استانکردستان

وضعیت صنعتی و اقتصادیکردستان

دانشگاههای استان کردستان

مهم ترین شهرهای استان کردستان

منابع

مقدمه

کردستانسرزمین سردی است که مردمانش دلی گرم دارند و میزبانی‌شان زبانزد است. معنای لغوی کردستان که اولین بار به طور رسمی در زمان سلجوقیان مورد استفاده قرار گرفته است،سرزمینکردهاست.

دربارهزبان كردی مردم شناسان بر این رای هستند كه زبان كردی یكی از زبانهایگروه هند و اروپایی و ایرانی است.

کردستان به علت دارا بودن شرایط مساعد اقلیمی و زیست‌محیطی، از دوران پیش از تاریخ، به عنوان یکی از استقرارگاه‌های بشری مورد توجه بوده و نتایج حاصل از کاوش‌های علمی باستان‌شناسی در مکان‌های باستانی حاکی از این مطلب است. در کردستان حدودهزارو دویست و سی و چهاراثر باستان شناسایی شده و حدودپانصداثر از آن‌ها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌است.

کردستان جنگل‌های زیادی دارد که بیشترشان در اطراف بانه و مریوان پراکنده شده‌اند. این جنگل‌ها انواع بلوط و درختان دیگر را در خود جای داده‌اند.

از لحاظ اقلیمی و طبیعی استان کردستان منطقه‌ای کوهستانی می‌باشد که دشت‌های مرتفع و دره‌های پهن نیز در پهنه منطقه گسترده شده‌اند.

تاریخچه استان کردستان

كردستانبخشی از سرزمینی است كه تحت حكومت مادهاادارهمی شده است . كردها یكی از شعبه های مشهور نژاد آریایی هستند كه از حدود2000سال پیش از میلاد مسیح ازشرقبه ایران وارد شده و به شمال غربی و مشرق دریاچه ارومیه مهاجرت نموده اند و محققان درآریاییبودن آنها شكی ندارند.

كردها مردمانی ایرانی تبار هستند كه زبان ، فرهنگ و آداب و سنن آنان در ارتباط و پیوند با دیگر مردمان در قلمرو زیست اقوام ایرانی است . بر اساس مت كتیبه داریوش در تخت جمشید و بیستون دولت ماد در سال550پیش از میلاد مسیح در قلمرو دولت هخامنشیان قرار داشته است در عصر سلجوقیان و به ویژه در عهد حكومت طغرل بیگ تمامی ناحیه جبال كوهستانی غرب ایران (كردستان) به عراق عجم نام گذاری شده ، زیرا القایم با ... خلیفه عباسی طی منشوری در سال 437 ه . ق از طغرل بیگ سلجوقی به عنوانملوكالعراقیننام برده است.

به نظر می رسد كه در دوره ایلخانانمغولكردستان از عراق عجم شدهباشد.

در تقسیمات روزگارصفویهكردستان ولایتی است كه از ولایتكرمانشانجدا و شامل چهار حاكم نشینخورخوره،جوانرود،اورامانوالكاءبانه بود . پس از انقلابمشروطیتبر اساس قانون مصوب 1325/2/14هجری قمری بر طبق قانون تشكیل ایلات و ولایات و دستورالعمل آن ایران به چهار ایالت و 23 ولایت درتقسیم شد كهكردستان اردلان به دلیل حكومت خاندان اردلان (یكی از خاندان های كرد) بر آن به ان نام خوانده شده است.

در اولین تصمیم گیری درباره تقسیمات جدید كشوری به موجب تصویب نامه شماره 1375 –1316/9/9شمسیایران به6استان تقسیم شد كه استان غرب مشتمل بر شهرستان های كردستان ، كرمانشاهان ، گروس ، باوندپود (كلهر) ، پشت كوه و لرستان بود .مساحت استان كردستان29137كیلومتر كیلومتر مربع و دارای180كیلومتر مرز مشترك در قسمت غربی خود با كشور عراق است .

فایل پاورپوینت 53 اسلاید