پاورپوینت تحول دیجیتال در صنعت سلامت و آینده امیدبخش برای زندگی سالم

سلامت دیجیتال چیست,برنامه سلامت دیجیتال,سلامت دیجیتال سامسونگ,برترین استارتاپ های جهان در حوزه سلامت,سلامت دیجیتال واکسن,سایت سلامت,سلامت دیجیتال شیائومی,نقشه استارتاپ های سلامت,سلامت دیجیتال در ایران,دیجیتال هلث,سلامتی در اینده,آینده هوش مصنوعی در پزشکی,مقاله هوش مصنوعی در حوزه پزشکی,هوش مصنوعی در حوزه سلامت,کاربرد های هوش مصنوعی,هوش مصنوعی و رباتیک در مهندسی پزشکی,کاربرد هوش مصنوعی در تصویربرداری پزشکی,همراه هوش سلامت,پاورپوینت تحول دیجیتال در صنعت سلامت و آینده امیدبخش برای زندگی سالم دانلود پاورپوینت"تحول دیجیتال درصنعت سلامت وآینده امیدبخش برای زندگی سالم"با92اسلایدتخصصی pپاورپوینت تحول دیجیتال در صنعت سلامت و آینده امیدبخش برای زندگی سالم|42102900|k-status|حوزه های سلامت دیجیتال,تاریخچه سلامت دیجیتال,مدیریت سلامت دیجیتال,هوش مصنوعی درسلامت دیجیتال
دوست گرامی،در این پست توضیحات در مورد پاورپوینت تحول دیجیتال در صنعت سلامت و آینده امیدبخش برای زندگی سالمرا مشاهده می نمایید .پاورپوینت تحول دیجیتال در صنعت سلامت و آینده امیدبخش برای زندگی سالم

دانلود پاورپوینت"تحول دیجیتال درصنعت سلامت وآینده امیدبخش برای زندگی سالم"با92اسلایدتخصصی ppt


مشخصات فایل
تعداد صفحات92
حجم5000/728 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیppt

توضیحات کامل

پاورپوینت"تحول دیجیتال درصنعت سلامت وآینده امیدبخش برای زندگی سالم"

زندگی امروز بشر،آمیخته شده با دیجیتال است. و می توان گفت که بشر امروزی بدون دیجیتال نمی تواند زندگی رضایت بخشی را تجربه نماید ودیجیتال بمثابه اکسیژن برای زندگی مدرن امروزی اهمیت پیدا کرده است و بدون هیچ گونه ملاحظه ای ;آنان که دانسته و یا ناآگاهانه در مسیر پیشرفت پرشتاب دیجیتال قرار گیرند،حذف نموده و از گردونه خارج می کند و آنهایی که از فرصت استراتژیک دیجیتال استفاده بهینه بنمایند؛مطمئن هستند که درآمد کلانی را تصاحب خواهند نمود.به زبان ساده تر دیجیتال در زندگی امروزی ،جرء لاینفک زندگی است .

درحوزه سلامت نیزدیجیتال جای پای خوبی برای خود فراهم نموده و زندگی و تندرستی و آسایش بشرامروزی ؛وابستگی شدیدی به دیجیتال پیدا نموده است.

درنوشتار پیش رو تحولات دیجیتال در صنعت سلامت و پزشکی ازجمله داروهای الکتریکی،هوش مصنوعی در پزشکی،دورکاری و درمان دیجیتال بیماران و نحوه فعالیت استارتاپ های سلامت؛ آورده شده و در۹۲اسلاید تخصصی به این امر پرداخته شده است.وامید که مورد توجه و استفاده سروران ارجمند قرار گیرد.

دکتر محرم غفاری Dr_Ghaffari

چگونه فناوری‌های دیجیتال صنعت سلامت را تغییر می‌دهد؟

اگر قرار باشد داستان دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم را بنویسیم، کلمات و جملاتی که به‌کار خواهیم برد همگی از صفر ‌و ‌یک‌های پشت سر هم تشکیل می‌شوند.

مقدمه

اگر قرار باشد داستان دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم را بنویسیم، کلمات و جملاتی که به‌کار خواهیم برد همگی از صفر ‌و ‌یک‌های پشت سر هم تشکیل می‌شوند. حتی ممکن است آن‌قدر قسمت‌هایی از این داستان برایمان جذاب باشد، که یک لحظه خارج از آن شرایط را هم نتوانیم تصور کنیم. فناوری‌های گوناگون امکانات فراوانی را برای ارتقا سطح زندگی در اختیار ما می‌گذارند که جنبه‌های مختلف زندگی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به رغم اینکه حوزه سلامت همواره از نظر اصلاحات فنی یکی از محافظه‌کار‌ترین صنایع بوده و در آن احتیاط زیادی برای به حداقل رساندن خطر سلامتی و زندگی انسان لحاظ می‌شود، امروز تمام ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی درمانی ،پزشکان و بیماران، نوآوری‌های فنی در حوزه سلامت را به فال نیک می‌گیرند.

همچنین از کسب و کارهای نوپا گرفته تا غول‌های تکنولوژی حتی سازمان‌های دولتی همگی مصمم هستند که از ظرفیت بالای فناوری دیجیتال برای ارتقا و حفاظت از سلامت تمام انسانها استفاده کنند.

آشنایی با تعریف مناسب و جامع این بخش از تکنولوژی، اولین قدم برای درک چگونگی انتقال امن‌تر و ارائه خدمات باکیفیت‌تر مراقبت های بهداشتی به وسیله سلامت دیجیتال، است.

تعریف

سلامت دیجیتال شامل به‌کارگیری خدمات و راه‌حل‌های سخت افزاری و نرم افزاری مبتنی بر دانش IT است. از این مهم برای کمک به حل مشکلات مربوط به سلامتی و چالش‌هایی که مردم در طول زمان با آن رو‌بهرو هستند، استفاده می شود.

به طور کلی هدف سلامت دیجیتال توسعه سیستم‌های به هم‌ پیوسته برای ارتقای استفاده از تکنولوژی‌های محاسباتی، دستگاه‌های هوشمند، تکنیک‌های آنالیز محاسباتی همچنین رسانه‌های ارتباطی است. این امر برای یاری رساندن به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و کارمندان آنها به‌منظور مدیریت بیماری، ریسک‌های سلامتی و ارتقا سلامتی و رفاه مردم است.

حوزه‌ها

همگرایی فناوری‌های دیجیتال و بخش سلامت حوزه‌های مختلفی را شامل می‌شود:

اکوسیستم سلامت شاهد تغییری بزرگ در نحوه ارائه و مصرف خدمات است. الزام وجود یک مدل غیر‌متمرکز، مقرون به صرفه، با‌کیفیت و جامع در ارائه مراقبت‌های بهداشتی درمانی موجب این تغییر جهت شده است.

این تغییرات در بستر فناوری در حال رخ دادن است. سلامت دیجیتال موجب استمرار مراقبت‌ها می شود و راه‌حل‌هایی را ارائه می‌دهد تا به افراد از بدو تولد تا پایان زندگی و سلامتی مطلق تا بیماری، یاری رساند.

صنعت سلامت در حال گذر از صنعتی ارائه دهنده محور به سوی صنعتی مصرف کننده (بیمار) محور است. دلیل این امر افزایش درآمدها، تغییرات سبک زندگی و تغییر رفتار مصرف کننده در مقابل سلامتی است. به‌علاوه اینکه با افزایش هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی و کمبود زیرساخت تلاش می‌شود تا مراقبت‌های بهداشتی به مدلی مبتنی بر مصرف تغییر کند. مراقبت‌های بهداشتی به‌سوی یک ترکیب مقدماتی "مدل پیش بینی و پیشگیری" در حال حرکت است. این مدل به ریشه آسیب‌ها در حوزه سلامت پاسخ می دهد و همچنین از مشکلات آتی با شیوه زندگی، تغییرات رفتاری یا اقدامات پیشگیرانه جلوگیری می‌کند. این تغییرات به دلیل نیاز اساسی به توانمند‌سازی، راحتی و تجربه بیشتر برای بیمار است که تکنولوژی و کارآفرینی بر آن جامه عمل می‌پوشاند.

در بازارهای نوظهور مدل سلامت دیجیتال جدید نقش مهمی را در غلبه بر چالش‌های زیادی که مانع ارائه مراقبت‌های بهداشتی می‌شود بازی می‌کند، که شامل بهبود دسترسی به مراقبت های بهداشتی، هزینه مقرون‌به‌صرفه، کیفیت و ایمنی می‌شود. کشور‌های متعدد در‌حال‌توسعه در تلاش برای ارائه خدمات بهداشتی به‌ویژه در مناطق روستایی، با کمبود شدید منابع و زیرساخت روبه‌رو هستند. به عنوان مثال ۶۲ درصد جمعیت کل آفریقا در مناطق روستایی ساکن هستند و دسترسی کمی به تسهیلات پزشکی دارند. عدم وجود قدرت مداوم در آفریقای جنوبی، کار را برای بیمارستان‌ها به‌منظور حفظ خدمات مداوم به‌ویژه در واحدهای مراقبت‌های ویژه سخت می‌کند. هند با میانگین ۷٫۰ تخت بیمارستان به‌ازای هر هزار نفر از جمعیت است.که یک سیستم بهداشت‌ و‌ درمان عمومی کوچک با بودجه کم برای کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها و برنامه‌های مرتبط با سلامت محسوب می شود که در عمل کارایی بسیار کمی دارد. منابع محدود مراقبت‌های بهداشتی در هند با شیب تندی (۶۰ -۷۰ درصد زیرساخت و منابع انسانی) به‌سمت مناطق شهری سرازیر است. درحالی که ۷۰ درصد جمعیت این کشور در مناطق روستایی سکونت دارند.

در چنین یکی از الزامات مورد نیاز حضور پزشکان متخصص است. پزشکانی که به خوبی تشخیص دهند و همچنین از زیرساخت‌های موجود نهایت بهره را ببرند. دیجیتالی کردن خدمات مرتبط به سلامت اگر در مدل متفاوتی پیاده شود می‌تواند موجب کاهش هزینه و بهبود کیفیت و دسترسی به مراقبت‌ها شود. اکثر کشورهای توسعه یافته از راه‌حل‌های مبتنی بر کاغذ دور شده‌اند و مدل های دیجیتالی را ترجیح می دهند. مراقبتهای بهداشتی و تکنولوژی در حال نزدیک شدن به هم هستند و چهارچوب‌های مقررات در این حوزه درحال تکمیل است. این امر باعث می شود شرکت‌ها درگیر مسائل قانونی شوند. مواردی که توسط قانون‌گذاران ناآشنا وضع شده‌اند شامل حریم خصوصی و اطلاعات بیماران، حفاظت مصرف‌کننده، ایمنی بیمار و تقلب، هستند.

۱- مقدمه

سلامت الکترونیک (e-Health) یک زمینه نوظهور از برخورد انفورماتیک، پزشکى، بهداشت عمومى و تجارت است که از طریق شبکه جهانى وب (world wide web) و تکنولوژى هاى مرتبط با آن ارتقا و تکامل مى یابد. سلامت الکترونیک را نه تنها به عنوان یک توسعه فنى بلکه به عنوان حالتى روحى، طرز تفکر و یک حرکت عمومى جهانى مى توان توصیف کرد. براى توصیف واژه سلامت الکترونیک باید از فناورى اطلاعات و ارتباطات (Information Comunication Technology) در بخش سلامت بهره برد. اطلاعات دیجیتالى در بخش سلامت و بهداشت براى مقاصد بالینى و آموزشى و مدیریتى از طریق الکترونیکى، انتقال ذخیره و بازیابى مى شود.

۲- تعریف سلامت الکترونیک

سلامت الکترونیکى یک زمینه جدید و روبه رشد از تلاقى اطلاع رسانى پزشکى ـ سلامت عمومى و مبادلات تجارى است که به خدمات و اطلاعات سلامت ارائه شده و یا تقویت شده از طریق اینترنت و فناورى هاى وابسته اطلاق مى گردد. در مفهومى وسیع تر این واژه نه تنها به توسعه فناورى اشاره مى کند بلکه زمینه اى جامع براى ارتقاى محلى ـ منطقه اى و بین المللى مراقبت بهداشتى با استفاده از فناورى اطلاعات و ارتباطات است.

۳- تاریخچه سلامت دیجیتال

واژه e-Health ابتدا در دهه ۹۰ میلادى کلمه اى عمومى بود و به تمام مسائل مشترک میان کامپیوتر و پزشکى اطلاق مى شد. این کلمه در ابتدا بیشتر به وسیله بخش صنعت و تجارت مورد استفاده واقع مى شد و کاربرد علمى آن بسیار کم بود. در آن زمان تمام خدماتى که اینترنت براى سلامت جامعه مى توانست ارائه دهد در این حوزه قرار مى گرفت. به عنوان مثال شرکت Intel از e-Health به عنوان تلاشى مشترک از سوى مسئولان بهداشت جهانى و فناورى یاد مى کند، اما با گسترش نفوذ اینترنت در جوامع و افزایش گرایش کاربران به استفاده از اینترنت، سلامت دیجیتال نیز دچار تحولى عظیم شد و از کاربردى عمومى خارج شده و تبدیل به یک زیرشاخه از بهداشت عمومى شد. پس از آن کاربران و متخصصان فراوانى به استفاده از e-Health روى آوردند و سلامت الکترونیکى به واژه اى علمى و آکادمیک تبدیل شد اما در ابتدا گروهى از دانشمندان و متخصصین با ورود این واژه به لغات علمى و دانشگاهى مخالف بودند و آن را واژه اى صرفاً تجارى مى دانستند اما براثر توسعه دامنه کاربرد مجوز ورود صادر شد به گونه اى که امروزه در بانک اطلاعات پزشکى دنیا (medline) صدها مقاله علمى مرتبط با حوزه سلامت الکترونیکى مى توان یافت.

فواید فراوانى از سلامت الکترونیکى مى توان به دست آورد اما باید این نکته را نیز در نظر داشت که توسعه و گسترش خدمات بهداشتى و درمانى بدون استفاده از رایانه و تکنولوژى هاى مرتبط عملیاتى نخواهد بود. لذا براى تبیین بیشتر این کاربرد در ۱۰ حوزه به شرح زیر قابل تفسیر است:

۴-۱- توانمندسازى

به دلیل در دسترس قرار گرفتن اطلاعات و دانش پایه و مورد نیاز پزشکى و بهداشتى از سوى شبکه هاى اطلاعاتى براى همگان، راه هاى جدیدى به سوى درمان بیمار محور در جامعه اطلاعاتى ایجاد مى شود. مردم جوامعى که اطلاعات صحیح و کافى را نسبت به مراقبت از سلامت خود دارند، کمتر دچار بیمارى شده و در صورت ابتلا به بیمارى نیز مى دانند که در چه زمانى به چه متخصصى رجوع کنند. بدین ترتیب از مراجعه هاى مکرر آن ها به مراکز غیرمرتبط جلوگیرى به عمل آمده و در نتیجه شاهد ترافیک هاى بیهوده در محیط هاى بهداشتى نخواهیم بود، افزون بر این افراد بیمار مى توانند آموزش هاى مورد نیاز خود را در مورد برخورد با بیمارى و عوارض آن از طریق شبکه هاى اطلاع رسانى دریافت کنند.

در این حوزه از سلامت دیجیتال امکان تبادل اطلاعات و اسناد پزشکى میان مؤسسات بهداشتى و درمانى فراهم خواهد شد به نحوى که همواره از آخرین تغییرات دارویى، نسخه هاى درمانى، آموزش هاى پرستارى و مراقبتى و دیگر اطلاعات مورد نیاز آگاه شوند، بانک هاى اطلاعاتى (Data Base) این مؤسسات همواره به روز بوده و از آخرین تجربیات همکاران خود در هر گوشه از جهان مى توانند استفاده کنند.

۴-۳ـ اصول اخلاقى

سلامت الکترونیکى الگوهاى نوین ارتباطى میان پزشک و بیمار؛ پزشک و پزشک را ایجاد خواهد کرد و چالش ها، تهدیدها، تحولات ونیز فرصت هاى جدیدى از جنبه اخلاق را به وجود مى آورد. از جمله این چالش ها بحث اخلاق پزشکى در درمان هاى online، محرمانه ماندن اطلاعات بیماران، محرمانه نگه داشتن مهارت هاى تخصصى پزشکان و نیز رضایت پزشک و بیمار در درمان است.

۴-۴ـ کارآیى

خصوصیاتى همچون حافظه، سرعت در پردازش و تحلیل و توانایى انجام حجم زیادى از عملیات موجب خواهد شد که مدیریت خدمات بهداشتى و درمانى با استفاده از رایانه بتواند پیشرفت هاى قابل ملاحظه اى در راه توسعه و پیشرفت بردارد. براى تصمیم گیرى در عرصه ارائه خدمات سلامت اصل نخست جمع آورى اطلاعات مناسب است. در زمان هاى گذشته در اثر یک مورد بیمارى جدید زمان زیادى را به خود اختصاص مى داد، اما امروزه به عنوان اقدامى فورى در بخش سلامت دیجیتال، قابل انجام است.

۴-۵-آموزش online

یکى از حوزه هاى سلامت الکترونیکى که ارتباط بسیار نزدیک و تنگاتنگى نیز با آموزش الکترونیکى learningـe دارد حوزه آموزش online سلامت است. در این بخش از سلامت دیجیتال متون آموزش پزشکى، آموزش سلامت، اطلاعات بهداشتى و درمانى و نیز اطلاعات پیشگیرى از وقوع بیمارى ها به صورت online و به شکل متن، صدا، تصویر و فیلم بر روى شبکه جهانى وب (world wide web) قرار مى گیرد تا همه کاربران به آن دسترسى داشته باشند. همچنین جدیدترین مسائل و یافته هاى پزشکى دنیا نیز بر روى شبکه جهانى قرار مى گیرد تا پزشکان و متخصصان با مراجعه به آن اطلاعات پزشکى و درمانى خود را به روز نگاه دارند.

۴-۶- ارتباطى جدید

سلامت دیجیتال نوعى ارتباط جدید میان بیمار و پزشک برقرار خواهد کرد . ارتباطى تمام وقت و ۲۴ ساعته که این ارتباط در روزهاى غیرکارى و تعطیل نیز قابل انجام است. بیمار از طریق آدرس اینترنتى که پزشک معالجش در اختیار او قرار داده، مى تواند آخرین اطلاعات را درباره بیمارى خودبه دست آورده و با آخرین و جدیدترین درمان ها آشنا شود. افزون بر این مى تواند علایم و نشانه هاى جدید را که خود مى بیند و دردهایى را که در بدن خود احساس مى کند به صورت online در اختیار پزشک معالج خود قرار دهد و پزشک نیز راهنمایى هاى خود را به صورت online انجام دهد، بدون این که نیاز به حضور فیزیکى هر یک از دو طرف در مطب و یا بیمارستان باشد. همچنین در صورت حاد شدن مشکل مریض مى تواند با ارسال درخواستى براى پزشک معالج خود، تقاضاى حضور فیزیکى ایشان را در منزل و یا محل کار خود بنماید.

این نوع از ارتباط که شکل جدیدى از ارتباط میان پزشک و بیمار است به نوعى مشارکت تبدیل شده و منجر به اتخاذ تصمیمات مشترک نیز خواهد شد که این امر در بیمارى هاى جدید موجب افزایش سطح علمى پزشک و معالجه زودتر بیمار خواهد شد.

۴-۷- گستره جغرافیایى

توسعه گستره مراقبت هاى بهداشتى به فراتر از مرزهاى جغرافیایى در مقوله سلامت الکترونیکى بیماران مفهوم جدیدى است از پزشکان بى مرز.

در حوزه e-Health مراقبت هاى درمانى به فراتر از مرزهاى قراردادى بشرى، پزشکان را قادر مى سازد تا به آسانى مراقبت هاى پزشکى خود را به صورت online از طریق اینترنت پیگیرى نمایند و نیز دسترسى بیماران را به دلیل نبود حضور فیزیکى پزشک معالج، محدود نخواهد کرد. همچنین پزشکان قادر خواهند بود تا با حضور مجازى در کشورهاى عقب مانده به مشکلات بیماران این کشورها رسیدگى کنند. بدون آن که حضور فیزیکى خود را در کشورشان از دست بدهند. این امر منجر به افزایش سطح جهانى سلامت بهداشتى خواهد شد.

۴-۸- افزایش کیفیت خدمات سلامت

به دلیل ثبت و نگهدارى اطلاعات پزشکان و مراکز بهداشتى در حافظه رایانه ها، مقایسه میان ارائه کنندگان خدمات بهداشتى درمانى راحت تر خواهد بود. زمانى که این مقایسه صورت مى گیرد مشتریان به سوى مراکزى که خدمات با کیفیت ترى ارائه مى دهند، هدایت خواهند شد و این امر سبب ازدحام جمعیت در مراکز بهداشتى و لزوم نوبت دهى براى مراجعه، اعلام نتایج آزمایشگاهى و امکان بحث و بررسى راه هاى درمانى از طریق اینترنت را فراهم مى آورد و به دلیل استقبال مردم از مراکز درمانى با کیفیت تر، دیگر مراکز نیز به سمت تعالى پیش خواهند رفت.

۴-۹- مبتنى بر مدارک بودن

معالجات در محیط e-Health باید براساس مستندات صورت بگیرد به این معنى که اگر براى بیمار روش درمانى خاصى پیشنهاد شود این روش باید با یافته هاى علمى روز مطابقت داشته باشد همچنین پیش بینى یک روش درمانى نیز براساس آخرین اطلاعات و دانش پزشکى روز میسر خواهد شد. البته در این حوزه نیاز به کار زیادى وجود دارد تا بسترهاى علمى آن فراهم شود.

۴-۱۰- افزایش دسترسى به خدمات تأمین عدالت

استفاده از خدمات e-Health سبب خواهد شد که افراد خدمات سرویس هاى بهداشتى درمانى مورد نیاز خود را از ارائه دهندگان آن در هر نقطه از جهان دریافت کنند. این خدمات مى تواند شامل مشاوره هاى ساده و ابتدایى تا معالجات پیچیده ترى در بیمارى هاى مزمن باشد. به این ترتیب فردى که تاکنون تنها امکان استفاده از خدمات بهداشتى را تنها در شهر خود داشته است اکنون توانایى استفاده از این خدمات را در هر کجاى دنیا دارد و دسترسى استفاده کنندگان به مراکز بهداشتى راحت تر شده و بدین ترتیب امکان برقرارى عدالت فراهم خواهد شد.

۵- زیرساخت هاى e-Health

بحث سلامت الکترونیک رابطه نزدیکى با زیرساخت هاى دیجیتالى هر کشورى و نیز فرهنگ دیجیتالى آن کشور دارد. براى برقرارى نظام سلامت دیجیتالى هر کشورى زیرساخت هاى مخابراتى و اینترنتى آن کشور نقش تعیین کننده اى دارد. درصد کاربران از اینترنت، میزان نفوذ فیزیکى اینترنت در کشور، سایت هاى ارائه دهنده اطلاعات پزشکى و درمانى، سرویس دهندگان اینترنت و غیره از عوامل مهم در توسعه سلامت الکترونیکى هستند. همچنین نقش وزارتخانه ها و سازمان هاى درگیر در حوزه سلامت الکترونیکى مانند وزارت فناورى اطلاعات و ارتباطات (ICT ) و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکى و دیگر سازمان هاى مرتبط بسیار مهم خواهد بود.

دانلودوخرید۳۸۰۰۰تومان






"